Czym jest mentoring?

baner-Czym-Jest-Mentoring-Anna-Jarzebska

Czemu warto się zainteresować mentoringiem?

Od wielu lat jednym z najbardziej deficytowych dóbr w relacjach między ludźmi jest uważność na drugiego człowieka. Mamy jej coraz mniej i w stosunku do siebie, i do innych, przez co stale jej poszukujemy  w związkach, w przyjaźniach, w ilości przysłowiowych „like’ów”,  w relacjach zawodowych. Mentoring jest jedną z odpowiedzi na tą potrzebę, szczególnie w zakresie rozwoju osobistego, ponieważ zbudowany jest na solidnych wartościach, takich jak np. szczerość, poufność i życzliwość.

Jedną z  ciekawszych definicji obszaru mentoringu  z jaką się spotkałam w trakcie swojej 8 letniej przygody z tym tematem jest zdanie wypowiedziane przez amerykańską prezenterkę Oprah Winfrey opisujące rolę mentora, a mianowicie ”Mentor is someone who allows you to see the hope inside of yourself”. Odzwierciedla ono dokładnie niezmiernie ważną rolę jaką spełnia Mentor w procesie mentoringowym, pokazując wiarę w potencjał i możliwości Mentee, jednocześnie wspierając go swoim doświadczeniem i postawą w realizacji celu mentoringowego.

Niewątpliwie mentoring jest procesem ukierunkowanym na wsparcie Mentee i realizacji  jego celu, w oparciu o jego potencjał, z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia Mentora.

O tym jak kluczowe jest wsparcie Mentora w życiu znanych biznesmenów,  mogą zaświadczyć badania jakie przeprowadził David Clutterbuck –  jeden z prekursorów mentoringu – które potwierdziły, że 85% przebadanych osób na stanowisku CEO, potwierdziło, że współpraca z ich Mentorem, odegrała  z n a c z ą c ą   rolę w budowaniu ich kariery!

Często mówi się, że mentoring pozwala ludziom stać się tym kim naprawdę są. Ktoś może powiedzieć:

„Ale o co dokładnie chodzi? Jak to stać się tym kim są?”

To proste. W życiu pełnimy wiele ról, niektóre z przekonania, inne z przymusu „bo tak trzeba”. Wnikliwa praca z Mentorem, w  szczerej, poufnej relacji daje nam bezpieczną przestrzeń do sprawdzenia na ile role, które pełnimy nam służą, a na ile już się wypaliły i zabierają nam energię życiową. Taka relacja daje nam też przestrzeń do bezpiecznych eksperymentów „na sucho” czyli w rozmowie. Oczywiście w zależności od celu na proces mentoringowy i środowiska w jakim przeprowadzamy mentoring zależy na ile możemy pozwolić sobie na przeprowadzenie zmiany. Ważne jest jednak aby w sytuacji wątpliwości czy lęku Mentee podzielił się tym z Mentorem aby mogli wspólnie wypracować plan implementacji zmiany w życiu Mentee.

Procesy mentoringowe mogą dotyczyć przeróżnych celów np. rozwojowych, planowania kariery, kwestii interpersonalnych, ale i operacyjnych związanych z bieżącą pracą. Najczęściej są to procesy składające się od kilku do kilkunastu sesji, które odbywają się co 3-4 tygodnie.

Kiedy wybrać mentoring? Dobrymi powodami, aby zdecydować się na mentoring, są sytuacje kiedy:

–  Chcesz osiągnąć konkretny długofalowy cel

–  Potrzebujesz  s z e r s z e j   perspektywy zawodowej

–  Chcesz się zainspirować doświadczeniem innych w procesie realizacji swojego celu

–  Potrzebujesz czasu i miejsca na refleksję, na którą nigdy nie masz czasu.

Tak jak w każdym efektywnym procesie rozwojowym, prawdziwa zmiana zachodzi jak wychodzimy ze swojej strefy komfortu. Tak samo w mentoringu czasami trudne pytania, których nigdy sami sobie nie zadaliśmy, albo trudne doświadczenie Mentora którego cenimy, mogą zapoczątkować w nas proces myślowy i zmiany, które będą miały wpływ na całe nasze życie. Sformułowanie „Jestem w procesie” nabierze wtedy zupełnie nowego znaczenia pokazując nam, że bycie „w drodze rozwojowej” jest samo w sobie wartością. Czego i Wam życzę!

by Anna Jarzębska

Mentorka Kariery | Expertka ds. Mentoringu

Dane kontaktoweAnna Jarzębska
Mentorka Kariery | Expertka ds. Mentoringu
Będźmy w kontakcieMoje Social Media
Najszybszą formą kontaktu ze mną jest LinkedIn. Procesy mentoringu kariery prowadzę obecnie zdalnie, w zależności od potrzeb klienta na Skype, Zoom, Google Hangouts. Jeśli chcesz umówić bezpłatną sesję mentoringu kariery zapraszam również do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

W przypadku zainteresowania ofertą szkoleniową lub outplacementem, również zapraszam na LinkedIn, kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Copyright by Anna Jarzębska. All rights reserved 2024.