Mentee – to znaczy kto?

baner-mentte-kto-to-Anna-Jarzebska

– Już Was puszczam – powiedziałam, bo było już 3 minuty po czasie i zabierałam studentom studiów podyplomowych SGH „MENTORING” przerwę.

– Ale nam się nigdzie nie spieszy – usłyszałam!!!

Czy może być coś piękniejszego dla wykładowcy?🤗

 Dla mnie nie, mimo że to moja druga uczelnia (po Uniwersytecie SWPS) i 3 rok akademicki w którym prowadzę zajęcia z zakresu mentoringu na studiach podyplomowych.

Zapytacie co tak zainteresowało studentów studiów podyplomowych? Odpowiem krótko – temat z którym dotychczas interesując się mentoringiem, się nie spotkali – „Przygotowanie Mentee do procesu mentoringowego”.

 

Przyzwyczailiśmy się do tego, że mówimy o standardach pracy Mentora, o tym kim on jest, a kim dobrze żeby się stał, a co z Mentee? Czy ogólniki znalezione w informacjach o programie mu/jej wystarczą?

 

A więc co może pomóc Mentee aby:

💪 zaczęła/zaczął jak najszybciej korzystać z mentoringu

💪 pomógł Mentorowi zrozumieć siebie i swój cel 

💪 a tym samym pełniej i szybciej go zrealizował?

 

Poniżej 5 głównych wskazówek:

💥 JA …. (i tu Twoje imię) – co wiesz o sobie droga/i Mentee? Co z tego, co wiesz, chcesz opowiedzieć na pierwszej sesji swojemu Mentorowi? I czemu akurat te informacje? A może gdzieś w jakimś pliku trzymasz różne raporty z testów/typologie/wyniki Gallup’a – z których nigdy nie wyciągn(ę)ąłeś żadnych wniosków… może udział w programie mentoringowym będzie dobrym powodem do tego aby to nadrobić? Jak myślisz?

 

💥 Ja vs MENTORING – Czemu wybieram mentoring? Jakie mam wobec tej metody oczekiwania, czy szukam odpowiedzi na pytanie „jak żyć” czy jestem otwarty/a na branie odpowiedzialności za siebie i swoje wybory? Czy wiem czego mogę tu oczekiwać? Jakie są tu ramy działania?

 

💥 JA vs CEL –  krótko mówiąc SMART’ne cele to nie wszystko. W mentoringu realizujemy „cele ludzkie”, które będą ekologiczne i etyczne dla Mentee i środowiska w którym on/ona żyje. Ty też popatrz na siebie w szerszej perspektywie – długofalowo.

 

💥 JA vs MENTOR – A co wiesz o swoim przyszłym Mentorze? Co osiągnął? O co chcesz go zapytać? Co będzie dla Ciebie ważne w relacji z nim/nią?

 

💥 JA vs JA – najciekawsza praca w mentoringu będzie działa się wewnątrz Ciebie samej/samego. Refleksja. Poszerzanie perspektywy Twojego widzenia celu i problemów wokół niego, etc. Na ile jesteś na to gotowy/a że praca mentoringowa odbywa się w trakcie

c a ł e g o  procesu, a nie tylko na sesjach? Jesteś? Pamiętaj o tym.

 

Powodzenia❗️❗️❗️

by Anna Jarzębska

Mentorka Kariery | Expertka ds. Mentoringu

Dane kontaktoweAnna Jarzębska
Mentorka Kariery | Expertka ds. Mentoringu
Będźmy w kontakcieMoje Social Media
Najszybszą formą kontaktu ze mną jest LinkedIn. Procesy mentoringu kariery prowadzę obecnie zdalnie, w zależności od potrzeb klienta na Skype, Zoom, Google Hangouts. Jeśli chcesz umówić bezpłatną sesję mentoringu kariery zapraszam również do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
W przypadku zainteresowania ofertą szkoleniową lub outplacementem, również zapraszam na LinkedIn, kontaktu mailowego lub telefonicznego.